Вал

Певною особливістю Чернігова є те, що, якщо ви в’їжджаєте до нього зі сторони Києва, то одразу опиняєтесь у самісінькому історичному центрі. Тобто не потрібно петляти вуличками — просто припарковуєш машину і йдеш досліджувати Вал.

Саме на Валу на вас чекають одразу дві пам’ятки княжої доби — Спасо-Преображенський та Борисоглібський собори.

Довгий час Спасо-Преображенський вважався найстарішим храмом, але потім вчені довели, що Київську Софію заклали таки раніше. Придивіться уважно до стін. Бачите оті відкриті частини? Саме так виглядав собор у ХІ столітті. А пласкі цеглини у кладці — це ніщо інше, як давньоруська плінфа.

Поряд Борисоглібський собор, збудований у ХІІ столітті, як усипальниця правителів міста. За довгі роки свого існування храм зазнав низки перебудов і те, що ви бачите зараз — це результат післявоєнної відбудови. Адже саме так за думкою істориків собор виглядав у княжі роки. Зараз у його стінах працює музей, при нагоді можете заглянути всередину, там є на що подивитися. І зверніть увагу на красиві срібні ворота для іконостаса, виготовлені на замовлення гетьмана Мазепи.

е на Валу є дві цікаві будівлі, датовані вже XVII- XVIIІ століттям.

Чернігівський колегіум свого часу був найпрестижнішим навчальним закладом на всій Лівобережній Україні. Говорять, що сам гетьман Мазепа пожертвував на його будівництво чималу суму грошей. Але цікава ця споруда ще й тим, що в ній поєднано будівлі різних років. При будівництві колегіуму було використано вже існуючі келії монастиря та двоповерхову трапезну, до яких прибудували церкву, дзвіницю та ґанок у російському стилі. Тож обійдіть будівлю довкола та уважно її роздивіться.

Ще однією цікавою спорудою є так званий будинок Лизогуба, або Мазепи. Правильними будуть обидва варіанти. Побудував житло полковник Лизогуб, а після його смерті будинок придбав Мазепа. Унікальність цієї споруди в тому, що це один з яскравих зразків житлового будинку у стилі козацького бароко. Чогось подібного навіть у Києві не збереглося.  З підвалами будинку пов’язані всілякі легенди, одна з яких розповідає про те, що саме там Мазепа закопав свої скарби, які так і не були знайдені.

Побувати на Валу і не пройтися знаменитою алеєю з гарматами просто не можливо. За легендою ці гармати місту подарував Петро І, але насправді це просто красива легенда. Але як би там не було, алея стала своєрідною візитівкою міста. Фотографуватися краще біля третьої гармати, саме від неї відкривається найкращий краєвид на Катерининську церкву.

Є на Валу ще одне місце, де ви обов’язково маєте сфотографуватися. Це пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку. Але щоб фото вийшло правильним, вам потрібно сісти поряд з Тарасом на лавці. А якщо ще й за руку його потримаєте, то можете розраховувати на здійснення свого бажання.

Поділитися:

Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.